زمان به موقع تعویض لاستیک

21 آبان 1399 کارشناسی فنی وسلامت موتور خودرو-جلوبندی و گیربکس و دیاگ خودرو مهندس باغشنی 4764 بازدید ثبت دیدگاه تاریخ به روز رسانی 7 خرداد 403

تلگرام آگهی خودروها و قیمت صفر خودرو

لاستیک خودرو یکی از اجزای مهم خودرو به حساب می آید که ممکن است جان افراد داخل خودرو را به خطر اندازد و ایجاد حوادث جبران ناپذیر کند.

تعویض به موقع لاستیک خودرو یکی از عواملی است که باید همیشه مدنظر رانندگان وسیله های نقلیه باشد و در صورت چشم پوشی از آن ممکن است خطر آفرین شود. زمان تعویض لاستیک خودرو یکی از مهم ترین دغدغه های رانندگان وسایل نقلیه می باشد و تشخیص زمان تعویض یکی از مهم ترین اقدام های رانندگان باید باشد .

اگر لاستیک خودروی شما از نظر ظاهر مشکلاتی مانند قاچ خوردگی، پارگی، تورم در بعضی قسمت ها و ... را ندارد، به سه نکته درباره عمر لاستیک باید توجه کنید. آج لاستیک،  تاریخ مصرف و کارکرد خودرو.

زمان به موقع تعویض لاستیک

تاریخ انقضا لاستیک خودرو

لاستیک خودرو مانند سایر محصولات مصرفی نیز تاریخ انقضا دارد؛ که این تاریخ با عددی چهار رقمی روی لاستیک درج شده است. 

برای پیدا کردن تاریخ انقضای لاستیک خودرو کافی است به نوشته های درج شده در کنار لاستیک دقت کنید. عددی 4 رقمی خواهید دید که هفته و سال میلادی تولید آن را مشخص می کند که تایر خودرو تا 5 سال پس از آن تاریخ قابل استفاده است و در صورت گذشت تاریخ انقضای آن احتمال ترکیدن ناگهانی ان که باعث بروز تصادف و حتی مرگ میشود زیاد است. 

دقت داشته باشید که حتی اگر از تایر خودرو استفاده نکرده باشید اما 5 سال از تاریخ تولید آن گذشته باشد هم آن تایر دیگر قابل استفاده نیست.

مثال : در تصویر زیر عددی چهار رقمی 1016 را میبنید که دو رقم سمت راست یعنی عدد 16 سال تولید تایر و دو عدد سمت چپ یعنی عدد 10 هفته تولید لاستیک را نشان می دهد یعنی لاستیک مورد نظر در هفته 10 ام در سال 2016 میلادی تولید شده است.

تاریخ انقضا لاستیک خودرو

بررسی عمق آج لاستیک

اغلب صاحبان وسیله نقلیه هنگامی اقدام به تعویض لاستیک خودرو خود می کنند که آج آن به 3 میلی متر رسیده باشد و وقتی میزان عاج لاستیک به این عدد می رسد اقدام به تعویض آن می کنند که این امر کاملا اشتباه است .

لاستیک خودرو را تا میزان آج 1.6 میلیمتر نیز می توان قابل استفاده واز بازدهی کافی برخوردار است. اگر تمام رانندگان وسایل نقلیه در کل جهان زمان تعویض لاستیک خود را از 3میلی متر به زمانی که به 1.6 میلی متر می رسد برسانند فقط در قاره اروپا مبلغ 6.9میلیارد سالانه صرفه جویی خواهد شد.

آج لاستیک

شرکت مشهور میشیلین که یکی از بزرگترین کارخانه جات تولید لاستیک های وسایل نقلیه می باشد در یک اقدام عجیب دست به دادن اطلاعاتی درباره زمان تعویض لاستیک کرد و در آن اعلام کرده بود که رانندگان به اشتباه هنگامی که عاج لاستیک آن ها به 3میلی متر می رسد اقدام به تعویضش میکنند و وقتی شما از لاستیک های با کیفیت استفاده نمایید می توانید تا زمانی که لاستیک از 1.6 میلی متر عاج برخوردار است از آن استفاده نمایید و برای شما مشکلی به وجود نیاورد این اقدام میشیلین یک ضرر به شرکت محسوب می شد ولی این شرکت برای بالا بردن اطلاعات رانندگان دست به این اقدام زد و از تعویض و خرید زودتر از موعد لاستیک ، رانندگان را منع کرده است.

از کجا بفهمیم که آج لاستیک به میزان 1.6 میلیمتر رسیده است؟

1. اولین روش ساده ای که میتوانیم به شما پیشنهاد دهییم این است که از یک سکه برای میزان سنجش آج لاستیک خودروی خود استفاده کنید.

برای اینکار کافی است یک سکه ۱۰۰ تومانی زرد رنگ  رادر آج لاستیک فرو کنید:

اگر قسمتی از تاریخ ضرب سکه مشخص شد، باید سریعا لاستیک را تعویض کنید و رانندگی با این لاستیک‌ها خطرناک است.

اگر عبارت " ریال " به طور کامل مشخص باشد، در اولین فرصت لاستیکها را تعویض کنید. اگر قسمتی از آج لاستیک، حتی قسمت کوچکی از عبارت "ریال" را نیز پوشانده باشد هنوز زمان تعویض لاستیک فرا نرسیده است.

میزان سنجش آج لاستیک با سکه

2. روش دوم استفاده از ابزار سنجش عمق آج لاستیک است که دقیق تر از روش عامیانه قبلی است.

ابزار سنجش عمق آج لاستیک

کارکرد خودرو

 سنجش دیگری برای زمان تعویض لاستیک هم کیلومتر خودرو نشان میدهد و می توان گفت می توانید هر 50 هزار کیلومتر لاستیک خودرو خود را تعویض کنید. اگر هم زمان تعویض لاستیک خود را جیب شما تعیین میکند بهتر است بدانید که حداقل باید هر 5 سال یکبار لاستیک های خود را تعویض کنید.  

مرکز تشخیص رنگ مهندس باغشنی

مرکز کارشناسی رنگ ، تشخیص رنگ خودرو مهندس باغشنی با 4 مجوز رسمی ، معتبرترین ،بزرگترین و دقیقترین و تخصصی ترین مرکز کارشناسی تشخیص رنگ خودرو در کشور می باشد که با بیش از ده سال سابق کاری تخصصی فقط در زمینه کارشناسی رنگ خودرو در خدمت هموطنان عزیز می باشد.

این مرکز دارای 4 شعبه در مشهد، میباشد:

شعبه مرکزی

آدرس : مشهد– بلوار معلم بعد بعد ار چهارراه دانشجو بعد از معلم 51 روبه روی دوربرگردان 

تلفن همراه : 09155040968

شعبه 2

آدرس : مشهد – بعد از چهار راه دانشجو بین معلم 51 و معلم 53

تلفن تماس : 38336718–051

تلفن همراه : 09155040968

شعبه 3

آدرس: مشهد، بلوار معلم بعد از چهارراه دانشجو حاشیه میدان دانش

تلفن تماس : 09153016500

شعبه 4

آدرس: مشهد، بلوار معلم بعد از بین معلم 56 و 56/1

تلفن تماس : 09151594132

 

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

آموزش تشخیص رنگ و فنی خودرو

بررسی مشخصات و آپشن خودرو ها

نکات خرید و فروش خودرو