آشنایی با انواع رادار خودرو

04 آذر 1399 کارشناسی فنی وسلامت موتور خودرو-جلوبندی و گیربکس و دیاگ خودرو مهندس باغشنی 9589 بازدید ثبت دیدگاه تاریخ به روز رسانی 7 خرداد 403

در این مطلب به بررسی انواع رادار خودرو که جزو سیستم های ایمنی فعال خودرو هستند، می پردازیم .

رادار های خودرو چند سالی است که رواج پیدا کرده اند و قیمت خودرو ها نیز با توجه به تعداد رادار های به کار رفته در آن ها نیز متغیر است . گرچه تعدادی از این رادار ها در ایران کارایی نداشته و با فعال بودن آن ها رانندگی را در خیابان های پر ترافیک را سخت میکنند.

1- رادار نقطه کور ( Blind Spot Monitoring )

دو سنسور در قسمت عقب خودرو وظیفه ی تشخیص وجود جسم یا خودرویی در نقطه کور راننده را دارند  تا راننده را از تغییر مسیر ناگهانی آگاه کنند و به راننده توسط چراغ زرد رنگی که بر روی آینه جانبی است هشدار می دهد. اگر خطر جدی باشد و راننده همچنان به سمت نقطه ی کور فرمان را هدایت کند با عوض شدن به رنگ قرمز به راننده هشدار می دهد.

2- رادار بین خطوط ( Lane Keeping Assist System )

سنسور رادار بین خطوط در شیشه ی جلوی خودرو قرار گرفته است . این سیستم به کمک این سنسور ها وضعیت لاین های خیابان را کنترل می کند و در صورتی که راننده قصد عوض کردن لاین خود را داشته باشد و از راهنما استفاده نکند این رادار با لرزشی بر روی فرمان به راننده هشدار می دهد تا از احتمال وقوع تصادف جلوگیری کند. البته در برخی از خودرو ها این سنسور به طور خودکار خودرو را در بین خطوط بر می گرداند.

3- رادار جلوگیری از تصادف ( Active Cruise Control )

سنسور های رادار جلوگیری از تصادف یا همان رادار کروز کنترل بر روی سپر جلو قرار گرفته اند این سنسور ها توسط امواج رادیویی اجسام جلوی خودرو را شناسایی کرده و اگر سرعت نزدیک شدن خودرو به جسم مقابل بیش از حد مجاز نسبت به فاصله ی آن باشد به راننده هشدار می دهند و اگر عکس العملی از راننده دریافت نکند به طور خودکار خودرو را متوقف می کند.

4- رادار عابر پیاده

این سیستم با بهره گیری از یک سری رادار ها می تواند عابران پیاده را تشخیص داده و زمانی که در نزدیکی و یا رو به روی مسیر اتومبیل هستند به راننده هشدار دهد. اگر واکنشی از راننده دریافت نکند با کاهش فاصله ی صفحات ترمز ، واکنش ترمز را نسبت به پدال بیشتر می کند و اگر باز هم راننده عکس العملی از خود نشان ندهند خودرو به صورت خودکار متوقف می شود تا از بروز تصادف جلوگیری کند.

5 - رادار تابلو خوان ( Traffic Sign Assist )

رادار تابلو خوان در بالای شیشه ی جلوی خودرو قرار گرفته و  با اسکن تابلو های هشدار جاده راننده را از طریق نمایش روی مانیتور و یا هدآپ دیس پلی از محدودیت های راه مانند حداکثر سرعت مجاز و یا سبقت ممنوع آگاه می کند.

6- رادار اتو پارک ( Auto Park )

رادار اتو پارک یا پارک خودکار پس از اسکن فضای خالی و مناسب برای پارک خودرو  به راننده پیغامی مبنی بر اینکه خودرو قابلیت پارک خودکار را دارد را می دهد و از راننده می خواهد که به فرمان دست نزند و فقط با استفاده از گاز و ترمز خودرو را کنترل کند.

مرکز تشخیص رنگ مهندس باغشنی

مرکز کارشناسی رنگ ، تشخیص رنگ خودرو مهندس باغشنی با 4 مجوز رسمی ، معتبرترین ،بزرگترین و دقیقترین و تخصصی ترین مرکز کارشناسی تشخیص رنگ خودرو در کشور می باشد که با بیش از ده سال سابق کاری تخصصی فقط در زمینه کارشناسی رنگ خودرو در خدمت هموطنان عزیز می باشد.

این مرکز دارای 4 شعبه در مشهد، میباشد:

شعبه مرکزی

آدرس : مشهد– بلوار معلم بعد بعد ار چهارراه دانشجو بعد از معلم 51 روبه روی دوربرگردان 

تلفن همراه : 09155040968

شعبه 2

آدرس : مشهد – بعد از چهار راه دانشجو بین معلم 51 و معلم 53

تلفن تماس : 38336718–051

تلفن همراه : 09155040968

شعبه 3

آدرس: مشهد، بلوار معلم بعد از چهارراه دانشجو حاشیه میدان دانش

تلفن تماس : 09153016500

شعبه 4

آدرس: مشهد، بلوار معلم بعد از بین معلم 56 و 56/1

تلفن تماس : 09151594132

 

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

آموزش تشخیص رنگ و فنی خودرو

بررسی مشخصات و آپشن خودرو ها

نکات خرید و فروش خودرو