خودرو صفر بخریم یا کارکرده ؟

19 آذر 1399 کارشناسی فنی وسلامت موتور خودرو-جلوبندی و گیربکس و دیاگ خودرو مهندس باغشنی 3025 بازدید ثبت دیدگاه تاریخ به روز رسانی 7 خرداد 403

با داشتن بودجه کافی ، خودرو صفر بخریم یا کارکرده؟ اگر با وجود داشتن بودجه کافی برای خرید خودرو صفر، باز هم بین دو راهی گیر کردید و نمیدونید خودرو صفر بخرید یا کارکرده بهتره این مطلب و بخونین . درادامه به مزایا و معایب خرید خودروهای صفر ‌و خودروهای کارکرده می‌پردازیم.

مزایای خرید خودرو صفر

1- اطمینان از کارکرد خودرو و عدم تصادفی بودن

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که پس از خرید خودرو دست دوم ، متوجه شوید که کارکرد آن دستکاری شده ویا  پس از بررسی متوجه شوید خودرو تصادفی بوده ، مزیت خرید خوردو صفر این است که دیگر نگران این مشکلات نیستید و یا درصورت وقوع چنین مواردی می توانید خودرو را مسترد و یا از خودروساز شکایت کنید.

2- کیفیت بهتر

در خودرو صفر کیلومتر تمامی قطعات کاملا سالم و نو هستند و به طبع ازکیفیت بهتری نیز نسبت به قطعات خودرو کارکرده برخودارند. برای خرید خودرو کارکرده برای اینکه به آسودگی خاطر برسید که آیا قطعات سالم هستند یا نه باید به کارشناسی خودرو مراجعه کنید.

3- گارانتی و ضمانت نامه

گارانتی نیز یکی از مزیت های خرید خودرو صفر کیلومتر به شمار می آید چرا که با وجود آن تا چند سال از خدمات پس از فروش رایگان بهره می برید و هزینه های تعمیر شما بسیار پایین و حتی به صفر نیز می رسد. خودرو های صفر معمولا دارای گارانتی به مدت دو سال هستند .

4- امکانات ایمنی و رفاهی 

یکی دیگر از مزیت های خرید خودرو صفر کیلومتر مجهز بودن به آخریت فناوری و آپشن های روز است البته این مورد در خودروهای داخلی خیلی زیاد صدق نمی کند اما در مورد خودروهای خارجی این مسئله کاملا قابل مشاهده است.

در مورد ایمنی نیز باید گفت هر روزه ایمنی خودروها بیشتر و بیشتر می شود در نتیجه با خرید خودرو صفر کیلومتر از امکانات ایمنی و رفاهی بیشتری برخودار هستید. ( متاسفانه این مورد هم بیشتر در خودروهای خارجی صدق می کند)

معایب خرید خودرو صفر

1- قیمت بالای تعمیرات

کاراپ به شما پیشنهاد می کند موقع خرید خودرو صفر حتما یک کارشناس متبحر با شما همراه باشد و قبل از تحویل خودرو ، خودرو را کاملا بررسی نماید چرا که حتی خودروهای صفر هم ممکن است به دلیل خطاهای حمل‌ونقل که بعضاً هنگام پایین آوردن خودرو از روی تریلی کف خودرو یا سپر و دیگر نقاط خودرو آسیب ببیند واگر هنگام تحویل گرفتن متوجه شوید می‌توانید از شرکت خسارت گرفته و یا خودرو را مسترد کنید اما اگر پس از تحویل و خارج کردن خودرو از شرکت متوجه ایراداتی در خودرو شوید ممکن است شرکت فروشنده این ایرادات را قبول نکرده و شما مجبور به پرداخت هزینه‌های تعمیرات برای خودرو شوید.

2- افت قیمت 

بعد از اتمام گارانتی و حتی اینکه خودرو شما کاملا سالم هم باشد اما افت محسوسی را متحمل می شود.

3- قیمت بالای بیمه خودرو

یکی دیگر از معایب خرید خوردو صفر هزینه بالای بیمه نامه آن است. هر چند سال اول بیمه از طرف شرکت سازنده پرداخت می شود اما از سال دوم هزینه زیادی برای بیمه نامه باید پرداخت کرد. البته اگر خودرو دارای بیمه طی سال از خدمات بیمه ای استفاده نکند سال بعد ده درصد از هزینه کل پرداختی کسر خواهد شد. اگر همین روال پیش رود خودرویی که با 10 سال سابقه بیمه که از خدمات بیمه استفاده نکرده ازصد در صد تخفیف بیمه نامه برخورداراست .

همچنین هزینه بیمه بدنه خودرو صفر کیلومتراز آنجایی که قیمت بالاتری دارد نیز بالاتر از خودروهای کارکرده و مدل پایین می باشد .هزینه بیمه نامه بدنه خودرو با نرخ روز خودرو و سقف تعهدات مالی محاسبه خواهد شد.

4 - باطل شدن گارانتی در شرایط خاص

در صورتی که پس از خرید خودرو صفر، تغییراتی مانند اضافه‌کردن سانروف به سقف خودرو را انجام دهید؛ ضمانت‌نامه شما را باطل می شود.  همچنین اگر در شرایطی قرار بگیرید که امکان مراجعه به نمایندگی را نداشته باشید و خودرو شما دست‌خوش تعمیراتی شود هم گارانتی از اعتبار ساقط می‌شود.

مزایای خرید خودرو کارکرده

1- اعدم افت قیمت شدید

هر محصولی پس از استفاده در یک مدت مشخص دچار کاهش قیمت خواهد و خودرو نیز از این قضیه جدا نیست و به همین دلیل انتخاب یک خودرو کارکرده اقتصادی تر از خرید خودرو صفر میباشد چرا که دچار افت شدید قیمت نمی شود و اصلی دلیل دلیل انتخاب یک فرد برای خرید خودرو کارکرده ، قیمت پایین تر آن نسبت به صفر همان خودرو میباشد. 

2- امکان خرید خودرو با درجه کیفی بالاتر 

شما شاید بودجه کافی برای خرید خودروی صفر دلخواه خود را نداشته باشید و مجبور شوید خودرو صفر با مبلغ کمتری که از کیفیت پایین تری هم برخوردار است خریداری کنید اما بهتر است به جای اینکار خودرو کارکرده اما با کیفیت تری را خریداری کنید برای مثال شما قصد خرید خودرو ساندرو صفر دارید اما با بودجه ای که دارید نمی تونید این خودرو را خریداری کنید و شاید به سمت خودروهای چینی صفر بروید اما راه حل بهتراین هست که خودرو ساندرو کارکرده ، سالم و تمیز را خریداری کنید. با اینکار شما هم صاحب خودرو دلخواه خود می شوید و هم از خودرو با کیفیت تری برخوردار هستید.

3- هزینه پایین بیمه نامه

یکی دیگر ازمزایای خرید خودرو کارکرده هزینه پایین بیمه نامه است . هزینه بیمه نامه خودروهای کارکرده به مراتب پایین‌تر از خودروهای صفر است. خودروهای کارکرده برای بیمه بدنه نیز با توجه به نرخ روز خودرو و تعیین سقف تعهدات مالی هزینه پایین‌تری نسبت به خودروهای صفر می‌پردازند.

معایب خرید خودرو کارکرده

1- هزینه های سنگین در صورت بروز ایرادات پس از خرید

مراجعه به کارشناسی خودرو قبل از خرید خودرو کارکرده یکی از واجبات است که می‌توان با هزینه ناچیز این کار را انجام داد. با مراجعه به کارشناسی خودرو از وضعیت رنگ ، قطعات تعویضی ، سلامت شاسی و بدنه و همچنین از لحاظ فنی خودرو شما کاملا بررسی می شود با خیال راحت می توانید اقدام به خرید خودرو کارکرده نمایید.

2- تعهدات بیمه ای کمتر

 اگر خودرو طبق قانون فرسوده باشد و شخصی با خودرو فوق تصادف کند و مقصر باشد و به بیمه مراجعه کنند، کارشناس بیمه خسارت را محاسبه کرده و تقسیم بر دو می‌کند، به عبارتی تعهدات مالی به خودروهای فرسوده نصف پرداخت می‌شود.

3- تک برگ سند نبودن خودرو / وجود مشکل در اصالت سند خودرو

دسته اول نبودن سند یا به عبارتی تک‌برگ نبودن سند خودرو یکی از معایب خرید خودرو کارکرده میباشد. قبل از خرید خودرو و قبل از امضا هرگونه قرارداد رسمی و غیررسمی سند خودرو را ملاحظه کنید و سپس اقدام به امضا قرارداد نمایید. 

توصیه : اکر از آن دسته افرادی هستید که اهل تنوع هستند بهتر هست به سراغ خرید خودروهای کارکرده و تمیز بروید چون همانطور که در معایب خودرو صفر هم ذکر شد فروش خودرو صفر دچار افت قیمت زیادی میشه و شما متضرر خواهی شد که این افت  برای خودروهای کارکرده کمتر هست. البته سعی کنید خودرویی کم کار و سالم و خوش فروشی را خریداری کنید و قبلا از آن به یک کارشناسی خودرو معتبر نیز مراجعه کنید.

 

مرکز تشخیص رنگ مهندس باغشنی

مرکز کارشناسی رنگ ، تشخیص رنگ خودرو مهندس باغشنی با 4 مجوز رسمی ، معتبرترین ،بزرگترین و دقیقترین و تخصصی ترین مرکز کارشناسی تشخیص رنگ خودرو در کشور می باشد که با بیش از ده سال سابق کاری تخصصی فقط در زمینه کارشناسی رنگ خودرو در خدمت هموطنان عزیز می باشد.

این مرکز دارای 4 شعبه در مشهد، میباشد:

شعبه مرکزی

آدرس : مشهد– بلوار معلم بعد بعد ار چهارراه دانشجو بعد از معلم 51 روبه روی دوربرگردان 

تلفن همراه : 09155040968

شعبه 2

آدرس : مشهد – بعد از چهار راه دانشجو بین معلم 51 و معلم 53

تلفن تماس : 38336718–051

تلفن همراه : 09155040968

شعبه 3

آدرس: مشهد، بلوار معلم بعد از چهارراه دانشجو حاشیه میدان دانش

تلفن تماس : 09153016500

شعبه 4

آدرس: مشهد، بلوار معلم بعد از بین معلم 56 و 56/1

تلفن تماس : 09151594132

 

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

آموزش تشخیص رنگ و فنی خودرو

بررسی مشخصات و آپشن خودرو ها

نکات خرید و فروش خودرو